Başa

Öneriler » Filmler

Tomboy / Erkek Fatma

Yönetmen: Celine Sciamma

2011, Fransız yapımı

Erkek gibi davranan ve giyinen Lauren yeni taşındıkları mahallede kendini erkek olarak tanıtır.

Cinsel kimlik sorununu inceleyen gerçekçi ve yalın bir film. Özellikle çocukların oyunculukları ve sorunlara çözümleri mükemmel.

Precious / Acı Bir Hayat Öyküsü

Yönetmen: Lee Daniels

2009, Amerika yapımı

Precious, annesi tarafından şiddet,babası tarafından tecavüze uğrayan aşırı kilolu genç bir kızdır. Bir çocuğun tüm bu travmaları nasıl içselleştirdiği ve hala umudunu nasıl canlı tuttuğunu anlatan izlenmeye değer bir film.

Ikiru / Yaşamak

Yönetmen:

1956, Japonya yapımı

Usta yönetmen Akira Kurusawanın 1952 yapımı bir film. Film bürokrasinin hantallığında hayatın anlamını sorguluyor. Yaşamda ölümün, ölümde yaşamın varlığını hissettiriyor. Film kahramanı Watanabe'yi gece alemlerine götüren adamın sözleri çok güzel.

"ben anlamsız romanlar yazan biriyim beni düşündürttünüz bu gece talihsizliğin asaleti hakkında söylenenlerin gerçek olduğunu şimdi anlıyorum çünkü talihsizlik bize gerçeği öğretir kanser, hayatınız konusunda sizin gözlerinizi açmış biz insanlar çok dikkatsiziz. hayatın güzelliğini, ölüme rastlayınca anlıyoruz fakat sadece birkaçımız ölümle yüzleşebilir. daha kötüleri, ölmeyince ye kadar hayat hakkında bir şey bilmiyorlar. muhteşemsiniz, hayatınıza bu yaşta isyan ediyorsunuz asi ruhunuz beni harekete geçiriyor hayatınızın köle siydiniz, şimdiyse onun efendisi olacaksınız demek istediğim hayattan zevk almak insanların görevi boşa geçirmek, tanrının bu büyük hediyesinin kutsallığını bozmak. hayat konusunda aç gözlü olmalıyız bizlere aç gözlülüğün kötü olduğu öğretildi, fakat bu artık eskidi, aç gözlülük bir erdemdir. özellikle hayata karşı aç gözlülük hadi gidelim boşa geçirdiğin hayatı düzeltmeye gidelim bu gece senin mephistophales'inmiş gibi davranmak benim için büyük bir zevk olacak karşılık beklemeyen iyi bir mephistophales.

Taare Zameen Par / Her Çocuk Özeldir

Yönetmen: Aamir Khan

2007, Hindistan yapımı

Ailesi ve öğretmenleri tarafından tembel ve hayalperest olduğu gerekçesiyle sürekli eleştirilen Ishaan'ın hayatı bir resim öğretmeni ile tamamen değişecektir.

Özgül öğrenme güçlüğü olan bir çocuğun hikayesi

Black

Yönetmen: Sanjay Leela Bhansali

2005, Hindistan yapımı

2005 yapımı güzel bir hint/amerikan filmi.hayatını karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kızın, öğretmeni sayesinde hayatın abecesini öğrenmesinin konu edildiği; dram yönünün sömürülmeyip sadece ortaya konulduğu, sürükleyici ve izlenesi bir eser. kızlarına belli kalıpların içerisinde baktıkları için başarılı olamayan bir aileye, öğretmen bakış açısının bolluğu ile karşılık veriyor ki bu sayede imkansızı-bu da asla öğrencisine öğretmediği bir kelime- başarıyor.

Black filminin 2013 yılında Türkiye'de Benim Dünyam adıyla bir yeniden çevrimi gösterime girmiştir.

Black Swan / Siyah Kuğu

Yönetmen: Darren Aronofsky

2010, Hindistan yapımı

Nina (Portman), New York’ta yaşayan çok yetenekli bir balerindir ve hayatında çoğu balerin için de olduğu gibi dansetmekten başka bir şey yoktur. Eski bir balerin olan ve bu konuda çok hırslı olan annesi Erica (Hershey) ile yaşamaktadır. Oyun yönetmeni Thomas Leroy (Cassel) KUĞU GÖLÜ’nün baş balerini Beth MacIntyre (Ryder) yeni sezonda değiştrimeye karar verir ve ilk tercihi de Nina’dır. Balenin saf ve zarif Beyaz Kuğu ile şehvetin temsilcisi Siyah Kuğuyu aynı anda canlandırabilecek birine ihtiyacı vardır. Fakat Nina’yı bekleyen bir yeni bir rakip vardır, ve o da Leroy’u etkilemeyi başarmıştır. Nina Beyaz Kuğu rolüne her ne kadar uysa da Lily de Siyah Kuğu’nun tam karşılığıdır.

Rain Man / Yağmur Adam

Yönetmen: Barry Levinson

1988 - ABD

Bir ithal araba satıcısı olan Charlie, başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil ve fırlama bir şehir çocuğudur. Babasının öldüğünü haber alan Charlie, cenazesine gittiğinde, babasının 49 model bir Buick Roadmaster hariç tüm mirasını bir vakfa bıraktığını öğrenir. Kendi hakkı olduğunu düşündüğü bu paradan bir pay alabilmek için bu vakfı ziyaret eden Charlie, buranın özürlülerle ilgilenen bir kurum olduğunu öğrenir.

Hide And Seek / Saklambaç

Yönetmen: John Polson

2005, Almanya - ABD yapımı

Başarılı bir sosyolog olan David Callaway'in eşi Alison aniden ölüyor ve Emily büyük bir travma yaşıyor. Baba kız, Emily'nin annesi ile güzel günlerini yaşadığı Manhattan'dan New York'un kuzey mahallerinden birine taşınıyorlar. Bundan kısa bir süre sonra Emily, Charlie adını verdiği hayali bir arkadaş geliştirir. David başlangıçta Charlie'yi Emily'nin kendisini ifade etmesine yardımcı olması açısından olumlu bir gelişme olarak görse de başlarına gelen korkunç olaylar onu Charlie'nin gerçek biri olduğuna inandırmaya başlar... Ve eğer öyleyse Charlie'nin durdurulması gerekmektedir. Küçük Emily Callaway'in hayali arkadaşı Charlie ile Saklambaç oynamak çok basit ve masum bir heyecandı. Oysa ki kendisini babası David'in bile durduramadığı kabus gibi olayların ortasında bulur. Charlie kim ya da nedir? David bunu çok merak etmektedir. Nasıl oluyor da kızı böyle bir varlığın bu kadar etkisinde kalabilir?.. Belki de Charlie aslında hayali değildir, belki de kanlı canlı bir varlık olmasa da kötü bir yaratıktır?

A Clockwork Orange / Otomatik Portakal

Yönetmen: Stanley Kubrick

1971, İngiltere-ABD yapımı

Geleceğin Britanyasında, ilaç bağımlısı bir çete her gece şiddet gösterilerinde bulunmaktadır. Adam dövüp, hırsızlık yapıp insanlara tecavüz etmektedir. Bir gece çetenin başı Alex diğerleri tarafından polise ihbar edilir. Hapse giren Alex'in cezasını hafifletmesi için önünde bir seçenek vardır: Bir deneye tabi tutulmak. Sonrasında Alex'in hayatı tümüyle değişecektir.

Identity / Kimlik

Yönetmen: James Mangold

2003, Ameria yapımı

Şiddetli bir fırtına, birbirine yabancı ve sırlarla dolu on insanı, asabi bir gece müdürünün idaresindeki ıssız bir motelde bir araya getirir. İçlerinde bir limuzin şoförü, bir tele kız, bir katili nakleden bir polis, 80'li yılların bir televizyon yıldızı, yeni evli bir çift ve kriz içinde olan bir aile bulunmaktadır. Sığınacak bir yer bulmanın getirdiği rahatlama, yolcuların teker teker ölmeye başlamasıyla yerini korkuya bırakır. Çok geçmeden, yaşamak istiyorlarsa, kendilerini biraraya getiren sırrı çözmekten başka çareleri olmadığını anlayacaklardır.

A Beautiful Mind / Akıl Oyunları

Yönetmen: Ron Howard

2001, Amerika yapımı

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir.

The Intouchables / Can Dostum

Yönetmen: Olivier Nakache, Eric Toledano

2011, Fransa yapımı

Geçirdiği kazadan sonra felç olan zengin aristokrat Philippe, cezaevinden çıkmış Driss’i bakıcısı olarak işe alır. Herkes Driss’in bu iş için uygun olmayacağını düşünürken, Philippe O’na inanır ve bir şans verir. Dünya dursa yan yana gelmeyecek olan bu iki karşıt dünya görüşünün çarpışmasının ve zamanla çılgın bir dostluğa dönüşmesinin, insanı derinden etkileyen hikâyesi.

I Am Sam / Benim Adım Sam

Yönetmen: Jessie Nelson

2001, Amerika yapımı

Sam Dawson(Sean Pean), kızı ile mutlu bir şekilde yaşayan ve Beatles'a büyük hayranlık besleyen bir adamdır.Genç adamın zeka düzeyinin 7 yaşında bir çocuğunkine eş durumda olması onları çok fazla rahatsız etmez.Kızı 7 yaşına geldiğinde ise onun için asıl sorunlar başlar. Artık kızı ondan çok daha ileri bir düzeye gelmektedir ve Sam ona pek fazla yardım edememektedir. Hükümet görevlileri kızı Sam'in yanından alırlar.Sam kızını geri alabilmek için 'sevgi' kelimesinin anlamına fazlasıyla uzak avukat Rita Harrison'ı (Mıchelle Pfeiffer)kiralar.

My Left Foot: The Story of Christy Brown / Sol Ayağım

Yönetmen: Jim Sheridan

1989, İrlanda - İngiltere yapımı

Beyin felçli olarak doğan Christy Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zeka ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır.Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, sonraki yıllarda Christy Brown’un İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlayacak ve azimle çalışmanın sonucunda imkansız diye birşeyin olmadığını tüm insanlığa gösterecektir.Christy Brown’ın ölümünden dokuz yıl sonra çekilen film, yazarın hayatından kesitleri anlattığı kitap olan Sol Ayağım’ın sinema uyarlamasıdır. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlendirici olabilmeyi başaran filmin, azim ve umut hikayesi olarak vereceği evrensel mesajları var.

The Savages / Savage Ailesi

Yönetmen: Tamara Jenkins

2007, Amerika yapımı

Hayatta herkesin çocukluktan çıkıp olgunluğa eriştiği bir an vardır. Jon Savage (Akademi ödüllü Philip Seymour Hoffman) ve Wendy Savage (Laura Linney) için o an şimdidir. Bu iki bencil kardeş, günlük sıradan yaşamlarından kopup, yabancılaştıkları yaşlı babalarıyla ilgilenmeye başlayınca ortaya sevgi, hayat ve ölümle ilgili duygusal bir komedi çıkar.Aslında bu pek çok ailenin yüzyüze geldiği, günümüzün üzücü bir gerçeğidir...
Diğer Önerilerimiz