Başa

Makalelerimiz

EBEVEYNLERE TEMEL ÖNERİLER, UYGULAMALAR

• Başlangıçta ebeveyn olarak hedef koymak, devam eden uzun yolculuğumuzda haritamızdır. Çocuklarınıza ne vermeyi ve ne vermemeyi umut ediyorsunuz? Soruya verilen yanıtlar, davranışlarımızı düzenlemede yardımcı olur.

• Çocuklar modelleme yaparak öğrenme eğilimindedirler. Şüphesiz birçok ebeveynde geçmiş aile deneyimlerinden alınan bazı davranış miraslarını taşımaktalar. Hiç kendinizi, ebeveynlerinizin size söylediklerini çocuklarınıza söylerken yakaladınız mı? Bu konuda tepkilerinize farkındalık geliştirmek için anne-babanızdan neler aldınız ve almadınız sorularına yanıtlar bulabilirsiniz. Bu yanıtların çocukken sizleri nasıl etkilediğini düşünürseniz, çocuklarınızın da aynı şekilde nasıl etkileneceği konusunda bilinçli yaklaşmış olursunuz.

• Ebeveyn olarak güçlükleriniz neler? Eksilerin farkında olmak beraberinde onları artıya dönüştürmeyi kolaylaştırır. Unutmayın, çocuklarımız ne söylerseniz ya da yaparsanız onu kayıt ve taklit ederler. Başlangıçta öğrenilenleri devam ettirmek sonradan değiştirmeye çalışmaktan daha kolaydır. Çocukların öncü modelleri olan ebeveynler olarak açılmış olan bu yolun en az değişmesini sağlamak da sizin elinizdedir. Çocuklarımızın olmasını istediğimiz insanlar olmalıyız. (Joseph Chilton Pearce).

• Ebeveyn olarak güçleriniz neler? Çocuklarınıza vermek istediğiniz ve bilinçli olarak aktardığınız davranış ve duygularınızı gözden geçirin ve takdir edin. Çoğu zaman olumsuzluklara takılıp, sahip olduğumuz güçlerimizin farkına varamıyoruz. Çocuklarınızın böylesi zengin güçleri sizden öğreneceğini unutmayın.

• Eşleriniz ile birbirinize özel zaman tanıyın. Zamanınızı çocuk ve iş harici konularla meşgul etmeye gayret edin. Bağlantınızı güçlendirmek ilişkiniz ve çocuklarınızın güvenliği açısından önemli bir yatırımdır. Tek başına ebeveynlik yapanların da kendi duygusal ihtiyaçlarını gidermeleri gerekir. İhtiyaçlarına bağlı bir kahve molası, spor yapmak, bir arkadaş ile görüşmek sanıldığından daha iyi gelecektir.

Unutmayın ki ancak kendiniz huzura sahip olabilirseniz, çocuklarınıza huzur verebilirsiniz.

Psk. Büşra Rümeysa Acar