Başa

Makalelerimiz

MERHABA SEVGİLİ SERVİS ŞOFÖRLERİ!

Bu yazıyı trafikteki herhangi bir sürücüden biri olarak, çocuğunu servise veren bir anne olarak ve trafik psikolojisine yönelik çalışan bir psikolog olarak yazıyorum sizlere. Yeni bir okul yılında yeni sorumluluklar bekliyor sizleri. Çocuklarımızın güvenliği için sizlere güveniyoruz. Çünkü öğrencinin yol güvenliği servis şoföründen sorulur bunu biliyoruz.

Çocuklarımızın trafikte güvenli şekilde ulaşımlarını sağlarken onlara doğru rol-model olmanızı da bekliyoruz sizlerden. Çünkü şoförlerimiz de öğretmenlerimiz gibi eğitimin bir parçası aslında ev ile okul arasında bir köprü görevindeler.

Şoförlük kıymetli bir meslek. Bu nedenle de sizlerin trafikte sakin, hoşgörülü, saygılı, bilinçli, bilgili, trafik kurallarına istisnasız uyan, yol güvenliğini temel alan davranışlar içinde olmanızı bekliyoruz, çünkü sizler sıradan sürücülerden farklısınız, mesleğinizi icra ediyorsunuz. Aynı zamanda trafikteki örnek davranışlarınızla hem çocuklarımıza hem de diğer sürücülere örnek oluyorsunuz. Aileler olarak sizlere en sevdiğimiz varlıklarımızı emanet ediyoruz, bunun bilincinde olarak trafikte sorumluluk bilinciyle hareket edeceğinizi biliyoruz. Yol güvenliği için sergilediğiniz olumlu davranışlar çocuklarımızın da kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor.

Biraz da çocuklarımızdan bahsedeyim sizlere. 3-6 yaş arasındaki miniklerimiz yaşları gereği çok enerjikler, hareketliler, konuşkanlar, bazen biraz inatçılar, kuralları da yeni yeni öğrendikleri için uymakta zorlanabilirler. Bazıları okulla ilk kez tanıştıkları için, ailelerinden uzaklaşacakları için korkabilirler. Sorumluluk verilirse kendilerine itinayla gerçekleştirmeye çalışırlar. Bu yaş grubuyla nazikçe, yumuşak bir ses tonu ile kısa ve net cümlelerle konuşursanız daha iyi uyum sağlayabilirler.

İlköğretim döneminde kurallara daha bağlıdırlar hatta büyüklerin beğenisini kazanmanın, aferin almanın saygınlıklarını bile arttırdığını düşünürler. Bu dönemde de okul korkusu olan çocuklar olabilir. Serviste kendini güvende hissetmesi bu süreci atlatmayı kolaylaştıran bir etken olur. Servislerde yumuşak bir ses tonu kullanılması, lakaplar ya da sıfatlar yerine çocuğun ismiyle hitap etmek, kurallarda net olmak çocukla olan iletişiminizi kolaylaştıracaktır.

Ortaokul dönemindeki çocuklarımızda kimlik arayışları başlamıştır, bir birey olmaya çalışırlar, bu nedenle ara ara isyankar olabilirler. Arkadaşlık ilişkileri önem kazanmıştır, fiziksel görünümleri konusunda oldukça hassastırlar. Yargılamalardan, öğütlerden, eleştiriden, kıyaslamalardan olumsuz etkilenirler. Anlaşıldıklarını hissetmeleri için onları dinlemek yeterlidir aslında.

Lise döneminde ise kimlik karmaşası başlar, karşı cinse ilgi duyma ve özenti davranışlar ortaya çıkabilir. Sıkı sıkı kurallara uymaya çalışabilirler ya da tam tersi sıra dışı olmak isteyebilirler. Yaşıtlarının görüşlerini çok önemserler. İyi bir iletişimin ilk koşulu olan dinlemek burada da çok işe yarar. Onları dinleyen birinin olması kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaktır.

Yeni okul döneminde hem siz şoförlerimize hem de çocuklarımıza sağlıklı, başarılı ve güvenli günler diliyorum. Yolunuz açık olsun…

Psikolog
Şule Demir Kökçen