Başa

Makalelerimiz

BELLEĞİNİZ YETERİNCE GÜÇLÜ MÜ?

Yeni tanıştığınız birinin ismini hatırlamakta ya da izlediğiniz bir filmin adını hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Hatta bazen arabanızı nereye koyduğunuzu mu unutuyorsunuz? Belleğinizin zayıf olduğunu düşündüren bu gibi yaşantılardan geçiyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Birçok insan belleğinin eskisi gibi olmamasından dolayı endişe eder. Oysaki yapılan çalışmalar çoğu insanın belleğinin düşündüğünden daha iyi olduğunu gösteriyor. Üstelik hangi yaşta olursanız olun bellek küçük değişiklikler ve egzersizler ile geliştirilebilir. İşte size belleği olumsuz etkileyen faktörler ve çözüm önerileri;

1)Dikkat odaklandığınız noktadadır. Dikkat etmediğiniz bir şeyi ise hatırlayamazsınız. Örneğin işe geç kaldığınız için aceleyle evden çıkarken kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizi hatırlayamayabilirsiniz; çünkü aklınız iş yerini düşünmektedir. Bellekte yer almasını istediğiniz şeyin ayrıntılarına odaklanın, daha net hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

2) Bir şeyi öğrenmek ve hatırlamak için istekli olmalısınız. Örneğin çalışacağınız dersin kitaplarını nereye koyduğunuzu unutuyorsanız belki de aslında ders çalışmak istemiyorsunuzdur.

3) Kendinize ve becerilerinize güvenmiyorsanız, bu durum kaygıya yol açacaktır. Kaygı ise bilgiyi bellekten geri getirme yeteneğini bozabilir. Gevşeme egzersizleri bilgiyi bellekten geri getirme yeteneğini arttırmaktadır.

4) Bellek yetenekleri kullanıldıkça gelişir. Bu nedenle belleği aktif tutacak bulmaca, kelime üretme, satranç oynayabilir; gündem tartışmaları yapabilirsiniz.

5) Kafanızın karışık olmadığından emin olun. Örneğin ders çalışırken radyonun açık olması kafanızı karıştırıyorsa belleğinizi de olumsuz etkileyecektir.

6) Yeni bilgilerinizi hali hazırda bildiklerinizle ilişkilendirmenin yollarını üzerine düşünebilirsiniz. Böylece yeni bilgiyi hatırlamanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Uyaklar, tekerlemeler, komikleştirmeler, kısaltmalar, melodiler bellek güçlendirici olarak adlandırılan tekniklerin içinde bolca kullanılırlar. Örneğin hatırlamakta zorlandığız bir ismi melodi şeklinde söylemek gibi…

7) Zihinsel imgeleme hatırlamayı kolaylaştıran bir yoldur. Hatırlamak istediğiniz şeylerin fotoğraflarını/fotoğrafsı imgelerini hayal edin.

8) Geri getirme ipuçlarını kullanın. Örneğin eve geldiğinizde arabanın anahtarını hep aynı yere koyarsanız, arabanın anahtarını nereye koydum sorusunun cevabı otomatikleşir.

9) Hatırlamanız gereken şeyleri yazın panoya, buzdolabına, kapıya yapıştırın yada masanın üzerine koyun. Hatırlamanız gereken tarihleri takvime işaretleyip takvimi dikkatinizi çeken bir yere koyabilirsiniz.

Sevgilerimle.
Psikolog, Şule Demir Kökçen