Başa Dön

HİZMETLERİMİZ » ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

Özgül öğrenme güçlüğü normal ya da normalin üzerinde bir zekaya sahip olmakla birlikte okul başarısı gösteremeyen bireylerde görülen bir bozukluktur. Popülasyon içinde görülme sıklığı %10-15 'dir. Özel öğrenme Güçlüğü öğrenmenin belirli alanlarında görülen nörolojik kökenli gelişimsel bir bozukluktur. Özellikle okula yeni başlayan çocuklarda okumayı öğrenme de güçlük olarak kendini göstermektedir. Bunun yanı sıra dinleme, konuşma, okuma-yazma, akıl yürütme ile matematik becerilerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle ve kendini idare etme, sosyal algılama ve etkileşim sorunları ile de karşımıza çıkmaktadır. Özgül Öğrenme Güçlüğü bireyin performansını pek çok alanda aşağı çeker ve gerçek performansını göstermesinin, akademik başarı sağlamasının önüne geçer.

Özgül Öğrenme Güçlüğü, 'Çok zeki ama okumada hataları var','çok akıllı bir çocuk ama yazısı okunaksız ya da ters yazıyor', 'matematiği zehir gibi ama okumayı sevmiyor', 'çok güzel okuyor ama matematikte zorlanıyor', 'okul başarısı da iyi ama çarpım tablosunu bir türlü öğrenemedi' gibi birbiriyle uyumsuz performanslarla karşımıza çıkar.Farklı öğrenen bu çocuklar spesifik güçlükleri nedeniyle okulda da pek çok derste sorun yaşarlar.Tutarsız ve değişken bir performans sergilerler. İyi okuyamayan bir çocuk matematiği çok iyi anlasa bile problemleri yanlış okuduğu için matematikte de başarısız olur. Sembolleri karıştıran bir çocuk matematik işlemlerini ters yapar. Yazma güçlüğü olan bir çocuk soruları bilse bile okunaksız yazısı nedeniyle sınavlardan düşük not alır. Farklı Özel Öğrenme Güçlüğü tipleri okuma alanında “disleksi”, yazma alanında “disgrafi”, matematik becerilerinde “diskalkuli” ve sözel olmayan alanda “dispraksi” olarak adlandırılır. Çocuk, bu ÖÖG çeşitlerine ait semptomlardan sadece birini gösterebilirken, semptomlar farklı kombinasyonlar (disleksi + disgrafi; disgrafi + diskalkuli gibi) halinde de görülebilmektedir.

Merkezimizde Özgül Öğrenme Güçlüğü (disleksi, diskalkuli, disgrafi, dispraksi ) tanısı almış çocuklara özgü psikoeğitim çalışmaları yapılmaktadır. Özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış çocuklar için özel oluşturulmuş materyallerle duyusal farkındalıkları arttırma, fonolojik farkındalık, doğru okuma, hızlı okuma, görsel algı-işitsel algı geliştirme, dikkat güçlendirme, hafıza güçlendirme gibi olguya uygun yöntemlerle çalışmalar yapılmaktadır. Psiko-eğitim çalışmalarımız bireysel ve grup çalışmaları olarak planlanmaktadır. Çocuklara okuma ve yazma sorunlarıyla başa çıkma yöntemleri öğretilmektedir. Okul yönetimi ve öğretmenlerle işbirliği yapılmakta ve anababaların soruna ilişkin bilgilendirilmeleri ve çocuğa yönelik tutumlarını düzenlemeleri hedeflenmektedir.

Bu sayfayı paylaşın
Varlık Mah. Teomanpaşa Cad. 174. Sok. Özgül Apt. Kat:1 No:1 Muratpaşa, ANTALYA
+90 553 507 2560
info@antalyadavranisenstitusu.com

Bu site ve içeriğini oluşturan materyallerin kullanım hakları Antalya Davranış Enstitüsü’ne aittir, izinsiz kullanılamaz © 2014 Antalya.

Tasarım Altantois