Başa

Eğitimler ve Seminerler » Uzman Eğitimleri

Dışavurum Sanat ve Hareket Terapisi

GEÇMİŞ ETKİNLİK

Sanat Terapisi uygulamak isteyenler için teorik ve uygulamalı bir çalışma; Dışavurum Sanat ve Hareket Terapisi

Dışavurumcu sanat terapisi; kişinin kendi içindeki duyguları sanat yoluyla dışa vurmasını sağlayan bir terapi tekniğidir. Bu terapi yönteminde her türlü sanat malzemesi kullanılır ve sanatın değişik dallarından faydalanılabilir. Amerikan Sanat Terapi Birliği sanat terapisini “hastalık, travma yaşayan ya da yaşamlarında güçlük çeken veya kişisel gelişimini artırmayı hedefleyen kişilerin, bir profesyonel eşliğinde sanatı iyileştirici amaçlı kullanmaları” olarak tanımlamıştır.

Dışavurum Sanat ve Hareket Terapisi eğitimi; alanda çalışan profesyoneller için dışavurumcu sanat ve hareket terapi tekniklerini kendi yaratıcılık kapasitelerini geliştirerek kullanabilme olanağı sunmayı, teorik bilgi ve deneyim kazandırmayı hedeflemektedir. Sanat terapisi sözün bittiği, yetersiz kaldığı yerde başlar. Bu yöntemde doğrudan problem hakkında konuşmak durumunda kalınmaz. Bu yöntem direnci azaltır, derin farkındalığı arttırır ve bazı sorunlara yeni anlamlar verilmesini sağlamaktadır. Bu yeni anlamlar da yapıcı ve yaratıcı kararlara dönüşmektedir.

Planlanan bu eğitimde ağırlıklı olarak uygulama teknikleri ve çeşitlilikleri üzerinde durulacaktır. Duygusal farkındalık, bilinçaltı farkındalık, bedensel farkındalık, zihinsel farkındalık, özdeğer geliştirme, problem çözme becerilerini geliştirme ve baş etme yollarını geliştirme hedeflenmektedir. Sanat terpileri insanları iyileştirir, onarır, dönüştürür; bu eğitim terapistlerin de dönüşüm süreçlerini başlatır .

Bu eğitim 4 modül şeklinde oluşturulmuştur.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ:

- Grup dinamiği alıştırmaları
- Isınma hareketleri
- Otantik hareket
- Yaşamda cinsellik
- Gestalt ve sanat terapisi
- Yapılan eserle danışanı daha iyi anlayabilmek
- Hareket ve dans terapisi
- Psikodrama
- Nesne ilişkileri tekniği
- Sessizlik çalışması
- Sanatlar arası diyalog
- Dirençler
- Imagine etmek
- Meditasyon ve resim
- Sınırlarla yüzleşme ve genişletme,
- Kendilik keşfi
-Kendilik değerinin keşfi
- Bastırılan duyguların farkına varma

Kimler Katılabilir: Ruh sağlığı ve eğitim alanlarında çalışan psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, aile terapistleri, psikiyatri hemşireleri, sosyal hizmet uzmanları, ana okul öğretmenleri, özel eğitim öğretmenleri, aile hekimleri, fizyoterapistler, koçluk hizmeti verenler, Nlp uzmanları ve sanat alanlarında eğitim almış profesyoneller ile üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri katılabilir. Bu çalışmaya katılmak için herhangi bir resim, dans ve sanat bilgisi gerekmemektedir.

TARİH:
1. Modül: 23-24 Aralık
2. Modül: 20-21 Ocak
3. Modül: 17-18 Şubat
4. Modül: 10-11 Mart

Eğitime rahat kıyafetlerle gelinmesi rica olunur.

Kontenjan: 16 Kişi

Eğitim Süresi: 64 saat

EĞİTİMCİ: Alev Ünel